Цього літа українці стикнулися з відключеннями світла через те, що Росія зруйнувала 9 гігаватів електричних станцій. Це спричинило брак електроенергії, тому державі довелося обмежувати її використання для споживачів. Відключення світла вплинули на повсякденне життя українців, роботу бізнесу і комунальних служб.
Як покрити наявний дефіцит електроенергії? На які обсяги відновлювальної енергетики можна розраховувати? Наскільки реальним є план генерації 1 ГВт вже до зими?
Очільник Greencubator Roman Zinchenko долучився до дискусії експертів в Media Center Ukraine. Він говорив про необхідність децентралізації системи електрогенерації, успадкованої Україною від Радянського Союзу.
На події Роман Зінченко озвучив 5 ключових факторів, які обмежують потрібні зміни української енергомережі.
1) Небезпека. Постійні повітряні атаки росії критичної інфраструктури України не дозволяє відновитися енергосистемі та нівелювати всі наслідки руйнувань.
2) Регуляторна база. Зміни в регуляторній політиці почали відбуватися, проте все одно вона дуже консервативна й орієнтована на гіперцентралізовану радянську модель генерації. Законодавство погано зорієнтовано на роботу зі споживачем за попитом.
3) Доступ до фінансування. Коли мова йде про інновації в енергетиці, то на світовому рівні технології вже існують. Нам не потрібно винаходити велосипед заново. Натомість щоб їх втілити в Україні, нам потрібен свого роду «монобанк для енергетичних рішень», де громади, мешканці чи ОСББ могли б легко подати заявку в кілька кліків, і бути впевненими, що вони отримають кредит завдяки ефективній системі оцінки кредитоспроможності та встановлять необхідне обладнання.
4) Логістика. Роман вважає, що ті, хто з початку російських атак на наші енергетичні хаби доставили в Україну вантажівками акумулятори та інвертори, заслуговують на пам’ятник. На жаль, логістика зараз сильно обмежена, і це є великим викликом.
5) Люди. У нас є значний дефіцит кадрів у всіх секторах, як у будівництві нових енергетичних об’єктів, так і в ремонті традиційних. Зараз такі компанії настільки завантажені, що приймають замовлення вже на жовтень-листопад. Тому підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації працівників стають важливими завданнями для залучення людей у цей сектор.
У дискусії також взяли участь радник прем’єр-міністра України, член Наглядової ради НЕК “Укренерго” – NPC Ukrenergo Юрій Бойко, директор Центр досліджень енергетики / EIR Center Олександр Харченко і спеціаліст з комунікацій Razom We Stand Максим Гардус.
Дивіться повне відео зустрічі «Відновлення енергетичної галузі: як сьогодні вирішуються питання з дефіцитом та чи будуть українці зі світлом восени і взимку?»: https://www.facebook.com/UkraineMediaCenter/videos/1901835713668115/