1-2 вересня у Києві відбувся табір енергетичних інновацій TeslaCamp, учасники якого на відкритому повітрі обговорили майбутнє енергетики і енергетику майбутнього. Протягом двох днів відвідувачі слухали виступи фахівців в галузі енергетики, знайомились з енергетичними розробками в демонстраційній зоні та відпочивали на території табору, який на 100% живився енергією сонця.
TeslaCamp 2018 у цифрах:
- 215 учасників, 6 тематичних блоків, 20 спікерів, 13 волонтерів;
- 16 спонсорів та партнерів, які зробили цей захід можливим;
- 8 команд-учасників національного фіналу найбільшого в світі конкурсу «зелених» бізнес-ідей ClimateLaunchpad і 3 команди-переможця;
- 3 сонячні станції, які живили табір протягом всього заходу. Станціями згенеровано 32,3 кВт*г електроенергії; втрати згенерованої енергії по мережі в середньому склали 2% (приблизно в 10 разів менше, ніж аналогічний показник традиційної мережі).
TeslaCamp – це завжди результат дружньої співпраці, об’єднаних зусиль різних організацій та людей. Цього року він пройшов за спонсорської підтримки наших давніх друзів, а також нових технічних та інформаційних партнерів:
Спонсори: НТК Метрополія, Атмосфера, ГК KNESS
Партнери: Leo Lightman, UTEM SOLAR, Nextbike, КТС-Інтек, Дует Пауер, Industrial Management Consulting, Energy.ua, Ecoenergy, EOSenergy, КП Плесо, Climate-KIC, BLS.
Інформаційні партнери: Electrovesti.net та видання k750
Андрій Зінченко, керівник та співзасновник TeslaCamp:
«— Ми задоволені результатами цьогорічного кемпу, адже вже можемо говорити про рекордну кількість учасників за 5 років існування проекту. Також раді спостерігати тенденцію, коли TeslaCamp стає майданчиком для різних точок зору усіх сторін енергетичної сфери: бізнесу, органів влади, громадських організацій тощо».
Як 32 кВт*г зарядили енергетику України на рік вперед
День “0”
День 1: ClimatLaunchpad, обговорення енергетичної геополітики, виступи українських компаній, які свідчать — майбутнє поряд
Міжнародний конкурc ClimateLaunchpad має на меті пошук проривних «зелених» бізнес-ідей та команд, спроможних їх втілити — від «серветки» до робочого бізнесу; а також швидке перетворення таких бізнес-ідей на динамічні компанії, що створюють низьковуглецеве, дружнє до довкілля майбутнє.
Організатором програми є європейська Ініціатива кліматичних інновацій Climate-KIC, партнером і організатором національного етапу в Україні є ГО Greencubator.
Переможцями, які представлять Україну на Global Grand Final в Единбурзі, Шотландія, стали UGrid, TOKA, Stock-Factory.
Більше про конкурс та особливості проведення ClimateLaunchpad в Україні читайте в матеріалі
Лекційна частина першого дня була представлена двома тематичними блоками: обговорення геополітики і представлення українських проектів. Михайло Гончар з Центру Глобалістики XXI століття говорив про енергетичну геополітику і про шанси України перетворитися на країну-експортера природного газу. Одна з тез виступу пана Михайла: в Україні маємо говорити про природний газ як про перспективний та «зелений» шлях в енергетичну еру.
Віталій Кушніров, Генеральний директор Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції: «Ми раді брати участь в подіях формату TeslaCamp. Це дає можливість у невимушеній атмосфері на відкритому повітрі обговорити з провідними фахівцями енергетичної галузі питання розвитку технологій відновлюваної енергетики і, зокрема, питання енергетичного стратегічного розвитку та втілення “Енергостратегії 2035″».
Як доказ того, що майбутнє енергетики вже наступило в Україні, представники компаній демонстрували свої розробки в демозоні та розповідали про них зі сцени. Сергій Шакалов, генеральний директор компанії KNESS розповів про те, як у Вінниці розпочали виробляти сонячні панелі. Перша партія вийде вже у грудні цього року, потужність панелей становитиме 200 Мегават на рік.
Денис Пащенко, ТОВ «Ротор-Суми», виступив спікером на події, а його команда презентувала в таборі установку, що спалює деревні пелети (біомасу) і видає електроенергію та тепло. Спершу пелети газифікують, а від енергії спаленого газу працює мотор Стірлінга. Внаслідок охолодження двигуна нагрівається вода — так і працював душ на території табору.
З цією розробкою компанія націлилась на глобальний ринок розподіленої генерації, який за прогнозами Zion Market Reasearch має обсяг $56 млрд, а до 2023 року ця цифра зросте до $103 млрд.
Роман Биско, співзасновник компанії Meredot пояснював, як працює безпровідна розетка, винайдена його компанією.
В демонстраційній зоні можна було побачити, як працює Meredot. Нагадаємо, від звичайної розетки вона відрізняється: відсутністю електричних роз’ємів та дротів, що плутаються під ногами; тим, що керується через Wi-Fi; дизайном, адже це охайна плашка на столі або на стіні, а не застаріла дірка-п’ятачок у шпалерах.
Сергій Коваленков з компанії Hempire розповідав про використання технічних конопель у будівництві, а також демонстрував надійність цього матеріалу на практиці:
По закінченні освітньої частини табору один зі спонсорів TeslaCamp 2018 НТК Метрополія влаштував святкову вечірку, під час якої енергетично активні учасники з’їли 60 кг шашлику і випили 60 л вина!
День 2: енергетика громад, життя після монополій, новий дизайн ринку ВДЕ, адаптація енергетичної стратегії України
Лекційна частина другого дня мала потужне наповнення, адже серед спікерів були представники різних гравців енергетичного ринку, і вони охоче говорили про реальні проблеми галузі і пошук рішень, які задовольнятимуть усі сторони.
Президент Асоціації сонячної енергетики України Юрій Фаворський розповідав про два шляхи розвитку енергетики, один з яких — горизонтальний, створення мікромереж.
Представник Житомирської ОДА Микола Шумський поділився досвідом, як область здійснила прорив у переході на ВДЕ
Мер Славутича Юрій Фомічев розповів про сьогодення молодого міста енергетиків і анонсував створення першого в Україні муніципального енергетичного кооперативу
В панельних дискусіях брали участь:
- Іван Бондарчук, Юридична компанія ILF;
- Віктор Буток, незалежний експерт з енергетики;
- Андрій Зінченко, співзасновник ГО Greencubator;
- Олексій Михайленко, Dixi Group;
- Всеволод Ковальчук, в.о. директора НЕК Укренерго;
- Віктор Куртєв, генеральний директор НТК “Метрополія”;
- Всеволод Ковальчук, в.о. директора НЕК Укренерго;
- Ірина Ставчук, координаторка мережі Climate Action Network в регіоні Східна Європа, Кавказ та Центральна Азія;
- Олександр Дячук, провідний науковий співробітник у Інституті економіки та прогнозування НАН України.
Pingback: TeslaCamp – greencubator | connecting energy talents
Pingback: У Карпатах встановили сонячну станцію для зарядки ґаджетів на висоті 1542 м – greencubator | connecting energy talents
Pingback: Землі на вітер: Уряд виділив 7 га у зоні відчуження для об’єктів альтернативної енергетики – greencubator | connecting energy talents
Pingback: Підсумки 2018: нові технології зберігання енергії, що зроблять її дешевшою – greencubator | connecting energy talents